Potrzeba nam takich polityków

- Panie Prezydencie, udzielił Pan oficjalnego poparcia Arturowi Balazsowi. Jaki sens ma poparcie kandydata, wywodzącego się i związanego ze środowiskiem wiejskim przez Prezydenta największego miasta w regionie?

Piotr Krzystek – No przede wszystkim Artur Balazs, to polityk miary ogólnokrajowej i tak należy patrzeć na jego osobę. Ma ogromne doświadczenie polityczne, wykraczające poza ramy tej przestrzeni rolnej, z którą jest identyfikowany jako rolnik i były minister rolnictwa. Wielokrotnie był posłem, był senatorem i jest z całą pewnością Szczecinowi, ale i innym miastom regionu w Senacie potrzebny. Artur Balazs potrzebny jest w Senacie, przede wszystkim po to, aby zwracać uwagę na polskie prawodawstwo, które w Senacie winno być naprawiane. Senat nie powinien służyć konserwowaniu złych rozwiązań ustrojowych przyjętych przez Sejm. Liczę też na to, że to jego doświadczenie, kontakty, oraz dojrzałe spojrzenie na politykę pomoże również rozwiązywać wiele problemów Województwa Zachodniopomorskiego, w tym Szczecina, jako stolicy tego województwa. Cieszę się, że podjął decyzję o starcie w wyborach. Takich dojrzałych polityków jak Artur Balazs, uprawiających politykę przez pryzmat patrzenia pro państwowego nam bardzo potrzeba.

- Czy należy zatem rozumieć że Artur Balazs to najlepszy przedstawiciel miast naszego regionu w stolicy?

Piotr Krzystek – I miast i wsi. Jednym słowem całego województwa. I to jest rola, w której Artur Balazs, będzie się doskonale sprawdzał, bo zna doskonale problemy i środowisk wiejskich i problemy samorządów miast i miasteczek. Dlatego też, warto tę osobę poprzeć, bo wyróżnia się znacząco na tle innych kandydatów. Swoją pracą i działalnością najpierw związkową w Solidarności rolniczej, później poselską, senatorską i ministerialną, pokazał że jest politykiem skutecznym, rozsądnym, mającym wiedzę o tym jak funkcjonuje kraj, jako instytucja, a przede wszystkim ma wizję, jak powinien funkcjonować. A to przecież można wykorzystać do poprawiania prawa w Senacie. Niestety to prawo w wielu przypadkach, zwłaszcza samorządom utrudnia życie. My samorządowcy musimy stawiać na ludzi, którzy będą wartością dodaną w parlamencie, a taką osobą niewątpliwie jest Artur Balazs.

- Czy niezależność jest także siłą Artura Balazsa?

Piotr Krzystek – Z całą pewnością. Senat jest miejscem gdzie powinny ścierać się poglądy ludzi doświadczonych, którzy swoim życiem pokazali, że potrafią mieć takie obiektywne spojrzenie. A bycie senatorem niezależnym, daje mandat do bycia obiektywnym i pozwala głosować zawsze zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i swoim własnym przekonaniem. Będąc zaś członkiem formacji politycznej, jest się obligowanym instrukcjami partyjnymi. Znam parę przykładów z ostatnich lat, gdzie w Senacie bezkrytycznie przyjmowano ustawy głosowane wcześniej w Sejmie. Wspomnę tu chociażby ustawę emerytalną, czy nawet tę z ostatniej chwili która nas mocno dotyka, tj.: kwestię funkcjonowania przedszkoli. Rozwiązania które miały poprawić działania w tej sferze w efekcie doprowadziły do kompletnych absurdów i wprowadziły olbrzymi bałagan. Co więcej, doprowadziły do niezadowolenia samych rodziców, no i samorządów na których barkach spoczywa utrzymywanie placówek przedszkolnych. Samorządy oskarża się o chęć ściągania nadmiernych korzyści, a tak naprawdę w przypadku Szczecina dokładamy do przedszkoli więcej, aniżeli dokładaliśmy rok temu. I to są rzeczy które trzeba poprawiać właśnie w Senacie.

- A zatem kandydat niezależny, kieruje się swoim własnym poglądem, a nie interesem partyjnym.

Piotr Krzystek – No tak mamy skonstruowaną ordynację wyborczą i okręgi jednomandatowe. One niewątpliwie sprzyjają wybieraniu najlepszych z najlepszych. To będzie zupełnie inny Senat. Artur Balazs, może odegrać bardzo pozytywną rolę w Senacie w ogóle, już nie tylko jako reprezentant Województwa Zachodniopomorskiego, ale szerzej jako osoba z bogatym doświadczeniem, mądrością polityczną, autorytetem środowiskach politycznych. Znam Artura Balazsa i wiem, że nie boi się przedstawiania swoich poglądów.

PODZIEL SIĘ
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com